WEGAŃSKIE UBRANIA

Ubiegły rok był szczególnie ważny w zakresie edukacji i uświadamiania na temat odpowiedzialnej mody. Trend na zrównoważoną modę powoli dociera też do dużych koncernów odzieżowych (np. H&M). Szwedzka marka obiecuje, że do 2030 roku będzie używać tylko materiałów z recyclingu i bardziej przyjaznych środowisku. Również weganizm wszedł zakotwicza się w modzie, a jego popularność rośnie również na polskim rynku. Okazuje się, że w wegańskim stylu życia liczy się nie tylko odpowiednie jedzenie, ale również kosmetyki i ubrania. Powstaje coraz więcej marek oferujących wegańskie produkty i właśnie im dedykujemy ten wpis.

CZYM SĄ UBRANIA WEGAŃSKIE? 

Ubranie stricte wegańskie to takie, które w składzie nie posiadają materiałów pochodzenia zwierzęcego, np. wełny (angora, moher, kaszmir czy alpaka) lub pierza. Wykluczone są również skóry naturalne, futra oraz jedwabie. Ubrania posiadające nawet fragmentarycznie taki skład nie mogą zostać zakwalifikowane do wegańskich, ponieważ marki wegańskie nie stosują żadnych dodatków pochodzenia zwierzęcego. Drugim istotnym założeniem wegan jest to, aby ubrania były produkowane w bezpiecznych dla życia pracowników, etycznych warunkach, za płacę, adekwatną do wykonanej pracy.

SKLEPY WOLNE OD NATURALNYCH FUTER

Jedną z pionierskich marek na polskim rynku na polu ekologicznej i wegańskiej mody jest SLOGAN. Marka tworzona przez vege aktywistów, którzy jako pierwsi w Polsce dołączyli do międzynarodowego programu Free Fur Reatiler Sklepy Wolne od Futer prowadzonego przez organizację Otwarte Klatki. Otrzymali również certyfikat międzynarodowej organizacji PETA – Approved Vegan. W swoich kolekcjach wykorzystują innowacyjne, wysokiej jakości ekologiczne materiały, które są bezpieczne zarówno dla człowieka jak i środowiska, min. bawełnę organiczną certyfikowaną przez Global Organic Textile Standard, bambus i poliester, które pochodzą z recyklingu. Ich szeroki asortyment dotyczy zarówno ubrań damskich, jak i męskich, znajdziecie je na MUSTACHE.PL oraz PAKAMERA.COM.

UBRANIA ZE SKÓRY Z ANANASA 

Coraz szerszy dostęp do technologii pozwala na zamianę skór zwierzęcych na te z włókien roślinnych. Marka NANANANA w swoich ubraniach wykorzystuje liście ananasa do produkcji elementów skórzanych. Tym sposobem Piñatex – bo tak nazywa się ten materiał, oferuje jakość i wygląd naturalnej skóry, ale jest materiałem naturalnym. Co więcej odpady pozostałe po wytworzeniu włókien z liści przetwarzane są na biomasę, czyli rodzaj odnawialnego źródła energii.
Marka NANANANA przekonuje, że jest marką nie tylko dla wegan. Podobnie jak hummus, który, mimo że wegański, uwielbiany jest przez wszystkich! 🙂

NOWA TECHNOLOGIA

Jedną ze światowych, włoskich marek, która wychodzi naprzeciw problemom środowiska jest SAVE THE DUCK, wykorzystując w swoich projektach materiały eco. Jedna z kolekcji „Recycled Program” wykorzystuje do produkcji kurtek plastikowe butelki z recyklingu. A „Ocean Program” pozyskuje materiały z przetworzonych sieci rybackich.
Sama nazwa marki zobowiązuje i w 100% jest przyjazna zwierzętom. W asortymencie marki można znaleźć ciepłe kurtki puchowe z opatentowaną technologią PLUMTECH, która ma naśladować puszystość piór naturalnych, zachowując zalety odzieży termicznej. Dzięki temu kurtki są cieplejsze i lżejsze, niż kurtki z wypełnieniem z kaczego puchu, dodatkowo można je zwinąć do maleńkich rozmiarów, spakować w worek i zabrać właściwie wszędzie. W 2014 roku PETA przyznała marce, nagrodę Vegan Fashion Award dla najlepszego okrycia wierzchniego dla wegan. Kurtki te znajdziecie na ZALANDO i ANSWEAR oraz w Peak & Cloppenburg. 

 

Wegańskie marki walczą z mitami, że ubrania eco są nudne, drogie i mało dostępne. Jak widać wybór jest coraz większy. Nie tylko na dużych platformach zakupowych typy Zalando, ale również stacjonarnie na targach odzieżowych, organizowanych cyklicznie w większych miastach (np. WOW Fashion, Och! Bazar, Slow Fashion czy Kiermash).
A Wy jakie marki wegańskie znacie i polecacie?

 

 

Udostępnij wpis znajomym