Jak wybrać kapelusz.

        Najprościej o najtrudniejszym dodatku
– czyli kapelusz w Twoim stylu.

       Zastanawiałyście się kiedyś, jaki jest idealny model kapelusza? – Nie? To obecnie, podobno „ekstrawaganckie” nakrycie głowy, kiedyś było dodatkiem, bez którego nie można było się obyć, obecnie wraca na salony modowych trendów. Mówi się, że każdemu pasuje kapelusz. Tylko jak go wybrać? – To postaram się wyjaśnić w paru prostych zasadach.

       Na wstępie musimy wybrać odpowiedni rodzaj kapelusza. Jak to zrobić? – Musimy poznać swój kształt twarzy. Najprościej jest zrobić sobie zdjęcie i obrysować kontur twarzy. Zatem przy doborze kapelusza kierujmy się kształtem obrysu. Przewodnik po kształtach i fasonach jest bardzo zawiły. Jednak można go odrobinę uprościć.

       Jeżeli masz drobną twarz unikaj wielkich kapeluszy, z jeszcze większym rondem, bo Twoja twarz po prostu w nim zginie. Wybierz mały kapelusz z małą główką i rondem.   Masz szpiczastą brodę? Unikaj szerokich rond i rozkloszowanych kapeluszy. Wybierz więc kapelusz o małym rondzie, nawet może zawiniętym ku górze

kapelusze4

 

 Gdy z obrysu wynika, że Twoja buzia ma okrągły kształt, szukaj czegoś co ją wyszczupli. Przykładem jest kapelusz z wyższą ale nadal płytką główką, bądź możesz też spróbować czegoś szpiczastego, pofałdowanego lub pochyłego. Jeżeli wybierzesz kapelusz z szerszym rondem niż Twoja twarz, optycznie ją to wysmukli. Reasumując wybierz kapelusz o dużym rondzie. Unikaj kapeluszy o mocnych kształtach.

kapelusze3

 

  Jeśli masz kwadratową twarz wybierz kapelusz noszony wysoko, na linii włosów lub postaw na nakrycie głowy a’la Al Capone. Odsłoni i wydłuży buzie. Spróbuj też założyć kapelusz asymetrycznie, kierując jedną stronę ronda w dół.

 

kapelusze9

 

 Gdy Twoja twarz ma podłużny kształt,  wybierz rozkloszowany kapelusz o szerokim rondzie. Poszerzy on Twoją buzie i nada jej symetryczne i delikatne rysy. Unikaj wąskich rond i małych kapeluszy. Postaw na miękkie i falowane.

 

kapelusze2

 

         Gdy już wybierzemy odpowiedni typ kapelusza do naszej urody, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – „Jak go nosić?”.

 Najważniejsze jest to, by zwracać uwagę na całokształt. Jeżeli mamy na sobie zwiewną sukienkę wybierzmy kapelusz słomkowy, jednak jeżeli jest ona krótka możemy poszaleć z szerszym rondem, jeżeli jest ona długa postawmy na coś skromniejszego w gabarytach. Wniosek z tego taki – Równoważmy to, co na dole i to, co na górze. – Gdy będziemy się tego trzymać myślę, że będzie nam prościej dobierać kapelusz do stylizacji.

      Gdy chodzi o kapelusz na chłodniejsze pory roku, postaw na coś co będzie pasować do Twojego płaszcza. Pamiętajmy także o tym, że kapelusz nie pasuje do 90% kurtek puchowych, więc postaw na elegancję i klasę. Staraj się również wybierać kapelusz w kolorze, który odpowiada naszemu typowi urody. Osoby z rudymi włosami świetnie będą wyglądać w zieleniach, natomiast blondynki w brązach i bordach, a osoby o ciemnych włosach powinny postawić na coś jaśniejszego – może camel? Jednak przy ciemnym typie urody świetnie sprawdzi się także granat lub czerń.

      Mimo wszelkich zasad i mitów, najlepiej jest przymierzyć kapelusz, który nam się podoba i sprawdzić, jak w nim wyglądamy, bo jak to mówią – MODA TO ŻYWA MATERIA – trzeba próbować i przymierzać, aby znaleźć swój wymarzony typ. Najlepiej wybrać trzy zupełnie różne modele i zobaczyć, który będzie nam najlepiej pasował. Wtedy wiemy, żeby pójść właśnie w tym kierunku.

TIP -> Chcąc przedłużyć żywotność kapelusza, kup małą szczoteczkę do czyszczenia i szczotkuj go okrężnymi ruchami. To zapewni świeży i nienaganny wygląd wełnie bądź filcowi, z których najczęściej zrobione są kapelusze.

CIEKAWOSTKA DIY -> Kapelusz możemy również zrobić sobie sami! Musimy tylko wypożyczyć odpowiednią formę np. od czapnika, bądź z jakiejś instytucji artystycznej. W robieniu kapeluszy nie ma nic trudnego! Potrzebne są tylko: filcowa forma, żelatyna, sznurek,  drewniana forma, wrzątek oraz własne chęci. Żelatynę mieszamy z wrzątkiem, następnie moczymy w niej filcową formę i naciągamy na formę drewnianą obwiązując sznurkiem, pozostawiamy do wyschnięcia (jakieś 2 dni), jedyne co nam zostaje to dociąć rondo, wszyć taśmę i kapelusz jest gotowy!

    Na koniec parę inspiracji:

 

kapelusze10

 

kapelusze8

 

kapelusze7

 

kapelusze6

 

39019fcad66e9fb4f12ad55cf7d84a08

 

kapelusz

 

fe10eed73a93d1ca10b527418d05dd9d

 

2cab468b842f69e8df543278797bc569

 

89a7f3923d828c60f09f2b3e312ee30b

 

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze porady i inspiracje przyczynią się do poszukiwania, przez Was idealnego nakrycia głowy.

Zdjęcia: pinterest.com

Udostępnij wpis znajomym