„Kompleksy Nie Rosną Na Drzewach”-Psychologia Wyglądu

–>
Regularnie słyszymy, że to nie wygląd jest najważniejszy. Próbujemy się przekonać, że to jakaś magiczna prawda. Jednak kiedy oglądamy jeden z popularnych programów, w którym dostrzegamy super metamorfozę -wzdychamy z zachwytu, marząc po cichu, aby znaleźć się na miejscu jednej z tych szczęśliwych kobiet. 
 

Przeprowadziłam anonimową ankietę na grupie 350 kobiet, w wieku od 20-55 lat. Jedno z pytań brzmiało:”Czy jesteś zadowolona ze swojego wyglądu”? 73% odpowiedziało,że NIE jest zadowolona. I nie chodziło tutaj o sytuację, kiedy raz na jakiś czas, każda z nas ma swój „gruby dzień”. Jak to się dzieje,że w kraju tylu atrakcyjnych kobiet, cierpimy na niechęć do swojego odbicia w lustrze? Zawsze kiedy byłam w Londynie zadziwiał mnie samozachwyt, niekoniecznie najatrakcyjniejszych Angielek, do czasu aż zrozumiałam na czym polega psychologia wyglądu.
W ubiegłym roku otrzymałam telefon od Klientki z pytaniem, czy pomogę jej wskazać optymalną spódnicę, ponieważ nie wie jaka długość i kształt są dla niej najlepsze. Zobaczyłam bardzo atrakcyjną czterdziestolatkę, w spodniach, które dawały zarys jej bardzo zgrabnych nóg, które były zdecydowanym atutem w sylwetce o zaokrąglonych kształtach. Zmierzyłyśmy różne kształty i formy, omawiając je. Nie mogłam pojąć, dlaczego Pani czuje się wyjątkowo niekomfortowo nawet w najbardziej zjawiskowych dla niej kształtach spódnic. Dało mi to jasny sygnał,że problem tkwi w głowie. Po mozolnej analizie wydobyłam prawdę: „kilka lat temu szwagier powiedział mi, że mam nieatrakcyjne nogi…” i tutaj Pani załkała, ponieważ tu był ”pies pogrzebany”.
Inna Klientka. Miała pięknie kształtne nogi, jednak za nic w świecie nie chciała ubrać wąskich spodni. Zmierzyłyśmy kilka ich wersji,aż udało mi się wydobyć problem:„gdy skończyłam studia, mój Tato powiedział,że jestem za stara na wąskie spodnie”
Można by pomyśleć, że podcinanie skrzydeł , to domena kobiet, jednak jak widać, nie tylko.
Innym razem usłyszałam: „Mama zawsze mi powtarzała,że mam chude i krzywe nogi” .
Podczas wielu moich wizyt w damskich garderobach, regularnie powtarza się też następujący schemat: na wieszaku wisi jakaś część garderoby, która ewidentnie oszpeca moją Klientkę. Na pytanie: skąd to się tutaj wzięło?”, słyszę: ”Koleżanka zapewniała, że wyglądam w tym bosko!”. Niestety nie.
Albo na moją propozycję kupienia odrobinę odważniejszej formy żakietu, czy biżuterii, słyszę: ”Koleżanki powiedzą,że wyglądam śmiesznie”. Zawsze wtedy pytam: „Jak wyglądają Te koleżanki?” Pytam, ponieważ odkryłam, że najczęściej krytykują innych, nasze kompleksy.
I tak począwszy od domów, gdzie rodzice -często w nieświadomości- kreują nasze kompleksy,
przez szkoły, w których ciało jest częstym powodem do kpin, przez środowiska pracy, aż do „życzliwych” koleżanek, rosną nasze urojenia.
Sylwetka idealna nie istnieje. Jedynie photoshop może nadać nam idealne ciało.
W życiu realnym istnieje świadomość własnego ciała i stylizacja, czyli sztuka iluzji, która pozwala podkreślić atuty i „odciągnąć” wzrok od mniej atrakcyjnych części ciała.
Wracając do początkowego stwierdzenia-Czy sfera fizyczna ma znaczenie?
Odpowiem: MA, ogromne. Zwłaszcza kiedy ma się „słabszy” dzień,
dobrze dwukrotnie lepiej wyglądać, aby doenergetyzować swoją aurę.
Kiedy słyszę argument,że to co na zewnątrz jest nieistotne, zastanawiam się dlaczego zewnętrze nie powinno oddawać tego co wewnątrz? Nie zawsze mamy wpływ na sprawy wokół nas, czy uwarunkowania genetyczne, ale zawsze mamy wpływ na „one million dollars look”.
GOShA Kusper
Podziel się:

Poznaj nasz team

 • Małgorzata Kusper

  Personal Shopper

  066

  Jako jedna z pierwszych w Polsce Osobista Stylistka i Personal Shopper pomaga wydobywać osobowość przez ubranie.

  Jest kreatywnym praktykiem, potrafi rozpoznawać potrzeby i docierać do sedna. Wie, jak określić styl danej osoby, zespojony z tym, kim jest i co robi w życiu. Oszczędza czas i pieniądze. Uczy, jak łączyć desenie, fasony i kolory stosownie do okazji, a czego unikać. I jak robić dobre zakupy na miarę własnego portfela, aby wyglądać najlepiej, jak to możliwe.
  Tworzy ciekawe programy stylizacyjne i umie skupić uwagę audytorium. Umie przekazywać wiedzę i lubi się nią dzielić. Osoby prywatne, firmy oraz media, z którymi współpracuje cenią wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie, z jakim pracuje. Jako ekspert od wizerunku wypowiada się w mediach („Kawa czy Herbata” TVP, Radio Kraków, New York Times.)

  Jako Projektantka łączy trendy z ponadczasowością, której wynikiem jest zasada:, jeśli awangarda to codzienna, jeśli klasyka to z pieprzykiem. GOShA to filozofia, która wierzy, że każda rzecz powstająca pod jej skrzydłami ma swojego odbiorcę, który szukając, w końcu ją odnajduje.

   

   

  Stawia na rozwój, również swój. Jest absolwentką licznych szkoleń, m.in. St.Martins College of Art&Design w Londynie oraz London College of Fashion.

  Czytaj więcej
 • Renata Tomczak

  personal shopper

  jus

  Czytaj więcej
 • Justyna Stuglik

  Personal Shopper.

  Absolwentka szkoleń z zakresu: stylizacji, dress code'u, savoir vivre, oraz PR. Zawsze na tropie modowych nowinek i odkrywania u innych piękna.

  Czytaj więcej
 • Monika Dębowska

  personal shopper

  jus1

  Czytaj więcej

Napisz do nas

Wyślij wiadomość

Zaufali nam

Referencje

Referencje

Zaufali nam

Kontakt

GOSHA Małgorzata Kusper

ul. Senatorska 17/11 Kraków 30-106 tel. +48 606 221 883
692 320 048
NIP: 552-142-04-92 gosha@goshakusper.com
Wszystkie prawa zastrzeżone 2012