Jak kupować ubrania w internecie – poradnik

Kupowanie w sieci jest obecnie bardzo popularne.  Bez wychodzenia z domu można wyszukać świetne ubrania, często za niewielkie pieniądze. Oferta sklepów internetowych jest coraz bogatsza. Oprócz popularnego portalu  allegro, powstają cały czas nowe miejsca. Także popularne marki odzieżowe otwierają swoje wirtualne sklepy. Wszystko z myślą o kliencie.

kolaz.gosha

Na co koniecznie, trzeba zwracać uwagę podczas zakupów przez internet:

I. Rozmiar:

Co to jet psychologia rozmiaru? Większość z nas nawet nie wie, jak bardzo jej ulega, a producenci skwapliwie to wykorzystują. Często zdarza się tak, że w jednym sklepie kupujemy ubrania w rozmiarze 36, a w innym mamy problem ze zmieszczeniem się w rozmiar 40. Dzieje się tak ponieważ marki często zaniżają rozmiary. Kobieta od razu czuje się lepiej, jak zmieści się w upragnione S, nawet jeżeli nie jest to zgodne ze standardowymi wymiarami:

rozmiary.gosha

Co zrobić, żeby nie dać się złapać na rozmiarowe zagrywki? Najlepiej dokładnie poznać swoje wymiary za pomocą krawieckiego centymetra i szukać wg. nich. Oczywiście bardzo ważne jest to, jak się zmierzymy:

gosha.pomiar

1.  Szerokość ramion mierzoną w najszerszym miejscu.

2. Obwód klatki piersiowej mierzony w jej najszerszym miejscu.

3.  Talia, mierzona najczęściej w najszczuplejszym miejscu.

4. Biodra mierzone zawsze w najszerszym miejscu, czasami są to biodra, a czasami „bryczesy” czyli szersze uda.

5. Wewnętrzna długość nogawki mierzona od krocza do kostki po wewnętrznej stronie.

6. Zewnętrzna długość nogawki mierzona od pasa do kostki.

Przy zakupie spodni bardzo ważne jest jest określenie długości stanu z przodu. Mierzona od środka do szwu w kroku. Oraz długości stanu z tyłu spodni, zmierzonej od środka (od linii kręgosłupa) do szwu w kroku. Wtedy mamy pewność, że wymiar będzie prawidłowy.

II. Kolor i fason

Kupując przez internet trzeba wiedzieć, że kolor ubrań po zakupie może różnić się od tego co widzieliśmy w ofercie firm. Często zdjęcia katalogowe są „podrasowywane”, żeby prezentowały się nienagannie.  Jeśli nie mamy pewności warto napisać do danego sklepu, czy kolor ze zdjęcia jest realny. Bardzo przydatna może być wówczas paleta kolorów Pantone.

Bardzo ważne jest aby zdjęcia przedstawione były również na żywym modelu, ponieważ wtedy widać jak dana rzecz układa się na ciele, a nie na wieszaku lub specjalnie wypchanym do zdjęć manekinie.

katalog.gosha

III. Skład

Czytajmy dokładnie opisy, jeśli producent nie zamieszcza informacji o rodzaju materiału to wyślijmy zapytanie. Zdjęcie nie oddają struktury ubrań. Poza tym jest różnica między swetrem z akrylu, a swetrem wełnianym czy podkoszulkiem 100% bawełna a tym z domieszką.

Gatunki materiałów:

BAWEŁNIANE

Bawełna jest miękka i wygodna w noszeniu, bardzo przewiewna. Czysta bawełna dość mocno się gniecie, z dodatkiem elastanu lub włókien sztucznych – mniej. Może być merceryzowana, przez co uzyskuje ładny połysk.

WEŁNIANE

Wełna to praktyczny materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Włókno uzyskiwane jest z sierści owiec, lam, wielbłądów itp. Często występuje w postaci mieszanek z innymi włóknami.

SYNTETYCZNE

Tkaniny otrzymywane ze związków nie występujących w przyrodzie za pomocą syntezy chemicznej prostych związków organicznych. Trwałe, odporne na zużycie, mniej przewiewne niż tkaniny naturalne. Współczesne tkaniny synetyczne są przyjazne dla skóry, odznaczają się bardzo dobrą jakością i łatwością użytkowania. Poliester, nylon, akryl.

SZTUCZNE

Tkaniny wytwarzane ze związków znajdujących się w przyrodzie (np. celuloza, pozyskiwana z drzew). Mają właściwości tkanin naturalnych, ale są łatwiejsze w użytkowaniu i tańsze w produkcji (np. wiskoza – sztuczny jedwab, acetat). Doskonałe dla osób mocno pocących się.

Zakupy przez internet mogą być dużym ułatwieniem, a także oszczędnością czasu i środków. Wszystko zależy od tego, czy znamy swoje oczekiwania i prawidłowe rozmiary, a także czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie , jak wyglądalibyśmy w danym fasonie.

Udostępnij wpis znajomym