Jak prać kurtkę puchową – Instrukcja

Ten kto posiada puchowy płaszcz lub kurtkę wie jakie posiada dobrodziejstwo. Ten cenny skarb, jakim jest puch, ogrzewa i chroni od wiatru. Jest różnica między puchem, a pierzem, puch jest lżejszy od pierza i zapewnia większy komfort podczas użytkowania, jest również bardziej miękki i ma lepsze właściwości termoaktywne. Dlatego podpowiadamy, jak prać kurtkę puchową i o nią dbać. 

jak prać kurtkę puchową

Dzięki swoim walorom: miękki, elastyczny i ciepły, puch gwarantują utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie. Pamiętamy, że kurtka puchowa też wymaga czyszczenia ponieważ może być siedliskiem kurzu, brudy i potu, co pogarsza właściwości puchu. Jeśli chcemy, aby kurtka puchowa była w idealnej kondycji i zachowała swój fason przez wiele sezonów, warto wiedzieć w jaki sposób o nią zadbać. Jak prać kurtkę puchową?

Mitem jest, że kurtka puchowa straci swoje właściwości, jeśli zostanie wyprana w pralce automatycznej. Trzeba tylko to zrobić w odpowiedni sposób. Sprawdź metkę w jakiej temperaturze może być wyprana twoja kurtka, prawdopodobnie będzie to 30 albo 40 stopni. Dodatkowo do pralki wrzuć 3 piłeczki tenisowe, sprawią one że kurtka puchowa nie ulegnie skupieniu się pierza w jednym miejscu.
Jeśli kurtka lub puchowy płaszcz wymaga wyczyszczenia w jednym zabrudzonym miejscu można zrobić to ręcznie. Rozłóż płasko puchową kurtkę na stole, na ręczniku. Przygotuj gęstą pianę z rozgotowanego mydła z wodą. Zmocz lekko w roztworze gąbkę i przecieraj nią materiał. Spłukuj czystą wodą w ten sam sposób. Uważaj, by gąbka była lekko wilgotna, ale nie mokra i zawsze czysta, bo wtedy unikniesz zacieków.
Można także użyć gotowych preparatów do odświeżenia puchu (np. Mountval Down Wash, 23 zł, Nikwax, 14,99 zł) i postępować zgodnie z załączoną instrukcją.

jak dbać o kurtkę puchową

Susz kurtkę płasko na suszarce w przewiewnym miejscu, często ją potrząsaj i zmieniaj jej położenie.
Jeżeli nie masz czasu na samodzielne pranie możesz skorzystać z pralni wodnych, które oferują mobilne usługi. Przyjadą, zabiorą i oddadzą czyste na miejsce.
Zawsze ostatecznie można skorzystać również z pralni chemicznych, jakkolwiek trudno jest trafić na taką z której rzeczywiście będziemy zadowoleni.

Udostępnij wpis znajomym